fbpx

  

Zapraszam na 5-dniowe zajęcia z uważności i terapii lasem dla  nastolatków w najbardziej atrakcyjnej klimatycznie części Wzgórz Trzebnickich w malowniczym otoczeniu lasów, sadów i łąk przy Pensjonacie Enklawa (20-30 minut drogi od Wrocławia).

Termin zajęć:

NASTOLATKI (12 – 16 lat) : 28.07.2022 – 1.08.2022 

NA 5 DNI SKŁADA SIĘ 30 H ZAJĘĆ:

– uważności Metodą Eline Snel© z superwizorem tej metody w Academy for Mindful Teaching oraz

– lasoterapii w magicznym borkowickim lesie pełnym starych dębów, z tajemniczą jaskinią, strumieniem przecinanym kładkami i krętymi ścieżkami wśród wzgórz

Koszt 5 dni zajęć (10:00-19:00) bez noclegu i wyżywienia: 2200 zł/osobę  (przy wpłacie do 1.06.2022 – 100 zł zniżki)

[Pierwszeństwo zapisu oraz zniżkę 100 zł mają nastolatki, które brały udział w treningach uważności, zajęciach “Uważność w lesie” lub Safe and Sound Protocol. Zniżki sumują się, tzn. jeśli np. dziecko brało udział w 2 programach – ma zniżkę 200 zł, jeśli w 3 – 300 zł]

OPCJONALNIE:

* 4 noclegi w Pensjonacie Enklawa dysponującym dwoma pokojami 2-osobowymi i dwoma pokojami dwuosobowymi z dostawką, ze wspólną przestrzenią (w pełni wyposażona kuchnia, przestronny stół, część wypoczynkowa z filmoteką DVD, grami planszowymi i książkami). Z okien pokojów rozpościera się widok na łąki z pasącymi się końmi i wzgórza porośnięte sadami,
a także obramowany starodrzewem strumień, wyznaczający południową granicę Enklawy.

Koszt 4 noclegów w pokoju z 2-osobowym łóżkiem: 760 zł

Koszt 4 noclegów w pokoju z 2-osobowym łóżkiem i dostawką: 920 zł

(Zapisy na nocleg w Pensjonacie Enklawa wg kolejności zgłoszeń, kolejnym osobom zostaną polecone pobliskie miejsca – do jednego można dojść na piechotę, inne odległe o 10-15 minut autem)

* W Pensjonacie jest w pełni wyposażona kuchnia, ale można też wykupić catering z domową kuchnią ŚNIADANIE + duży obiad (porcje są takie, że spokojnie wystarczy jeszcze na kolację)

Koszt wyżywienia na 5 dni dla 1 osoby : 350 zł  

 

Możesz też zapisać swojego nastolatka na Safe & Sound Protocol – regulację układu nerwowego

CO DOSTAJE TWOJE DZIECKO:

 • LEPSZA OCHRONA PRZED INFEKCJAMI I NOWOTWORAMI – zwiększenie liczby komórek NK (natural killer cells).
 • POCZUCIE SZCZĘŚCIA– naturalne światło słoneczne, ćwiczenia fizyczne i kontakt ziemią (bakterie Mycobacterium vaccae) zwiększają poziom serotoniny.
 • USPOKOJENIE I OŻYWIENIE– naturalna sceneria angażuje umysł, ćwiczy mózg, jednocześnie go nie męcząc; a praktyka uważności, uważnego ruchu i praca z umysłem wzmacnia to działanie;

Już po kilku minutach przebywania na łonie natury notuje się zmiany pulsu i ciśnienia krwi, po 20 minutach przywraca się żywotność umysłu i zdolność koncentracji, a po 30 minutach spada poziom hormonu stresu- kortyzolu.

PRZECIĘTNE DZIECKO TYGODNIOWO SPĘDZA MNIEJ CZASU NA ZEWNĄTRZ NIŻ WIĘZIEŃ W ZAKŁADZIE KARNYM O ZAOSTRZONYM RYGORZE. Zmieńmy to i wróćmy do naszej natury i zdrowia! 

HARMONOGRAM DLA NASTOLATKÓW:

10:00 – 12:30 LASOTERAPIA

12:30 – 14:30 przerwa na obiad i odpoczynek

14:30 – 16:00 UWAŻNOŚĆ w sadzie

16:00 – 17:00 przerwa na przekąskę i odpoczynek

17:00 – 19:00 UWAŻNOŚĆ w sadzie 

(wieczór – czas wolny / ognisko…) 

 

WAŻNE INFORMACJE:

🌿 Do Borkowic DOJEDZIESZ Z WROCŁAWIA W 20 MINUT.
🌿Kiedy Twoje dziecko przez większość dnia będzie zajęte, MASZ CZAS na spokojną kawę na łące/ w trzebnickiej kawiarni / czytanie książki w dostępnym dla Gości saloniku czy na kocu na trawie / spacer – samotny lub z resztą rodziny (psem?) na świeżym powietrzu czy nawet długą drzemkę 😉
🌿Spokojniejsze dziecko to SPOKOJNIEJSZE WAKACJE dla całej Rodziny.

Będziemy angażować się w następujące aktywności:

 • UWAŻNY RUCH- QIGONG

Naturalne światło słoneczne, ćwiczenia fizyczne i kontakt z ziemią (bakterie Mycobacterium vaccae) zwiększają poziom serotoniny- to daje poczucie szczęścia, uspokaja- daje dzieciom konkretne techniki samoregulacji zapobiegając stanom lękowym, depresyjnym oraz uzależnieniom.

Więcej: magdakasprzyk.pl/qigong/ 

 • PRAKTYKA UWAŻNOŚCI / ĆWICZENIA ODDECHOWE/ ELEMENTY TERAPII SYSTEMU WEWNĘTRZNEJ RODZINY / TECHNIKI WYOBRAŻENIOWE ANGAŻUJĄCE WEWNĘTRZNE ZASOBY DZIECI

Systematyczne praktykowanie uważności wzmacnia rozwój kory przedczołowej, co sprawia, że dziecko ma większą przestrzeń do zarządzania swoimi emocjami i decydowania o podejmowaniu konstruktywnych działań, a w efekcie zmniejsza się poziom odczuwanego stresu. Dzieci otrzymują narzędzia, dzięki którym łatwiej uspokajają się w zdenerwowaniu, lepiej się koncentrują oraz  wykazują zwiększony poziom życzliwości.

Dzięki różnorodnym praktykom dzieci samodzielnie zestrajają różne części umysłu i ciała, które z kolei zaczynają działać w harmonii- ustępuje ból, przewlekłe zmęczenie, następuje złagodzenie alergii, astmy itd.  

Tematy zajęć uważności w sadzie z nastolatkami obejmują zagadnienia takie jak: 

 • poradzić sobie z emocjami, które nieustannie szaleją – raz w górę, raz w dół?
 • znaleźć równowagę między przyjaciółmi a szkołą?
 • opanować stres związany z egzaminami?
 • stać się szefem miliona myśli, które przepływają przez umysł? (np. “nie uda mi się”, “w życiu się tego nie nauczę!”, “i tak mnie nikt nie lubi”, “nauczyciel się na mnie uwziął” itp.)
 • wyciszyć się i znaleźć wewnętrzny spokój?
 • znaleźć swoje miejsce w grupie rówieśniczej?
 • rozwiązywać konflikty z kolegami?
 • skoncentrować się  jeszcze na zadaniach, które stawia przed nastolatkiem zarówno szkoła, jak i społeczeństwo?

To wszystko można znaleźć w treningu uważności Metodą Eline Snel „Uwaga, to działa!”, który jest dostosowany do potrzeb i możliwości rozwojowych nastolatków. Program daje dorastającym młodym ludziom narzędzia do rozwijania umiejętności koncentracji uwagi, świadomości własnego ciała, emocji, bycia uważnym zarówno na siebie, jak i innych.

Więcej: magdakasprzyk.pl/o-uwaznosci/ 

 • DYSKUSJE O LESIE, NATURZE

Edukacja w zakresie bioregionalizmu – obserwacja i rozpoznawanie, co gdzie rośnie, docenianie złożonej sieci powiązań między poszczególnymi istotami, utożsamienie się z miejscem- wrastanie w region poprzez obserwowanie go i branie odpowiedzialności za lokalny ekosystem. Dzięki temu dzieci rozumieją, interesują się i dbają o otaczające środowisko. W ten sposób mogą korzystać z uzdrawiających właściwości natury.

 • SPACERY PO LESIE, AKTYWNOŚCI ROZWIJAJĄCE I AKTYWIZUJĄCE ZMYSŁY

Nauka odpoczynku w naturze, uspokojenie układu nerwowego poprzez łagodne aktywności stymulujące i jednocześnie kojące cały organizm. Naturalna sceneria angażuje umysł, ćwiczy mózg, jednocześnie go nie męcząc.

Przez uaktywnienie wszystkich zmysłów dzieci  W PEŁNI korzystają z biochemicznych, percepcyjnych, fizycznych i emocjonalnych dróg oddziaływania lasu na zdrowie- m.in. kojących układ nerwowy, działających bakteriobójczo, przeciwzapalnie, przeciwlękowo, przeciwdepresyjnie oraz sprzyjających budowaniu odporności. Lepsza ochrona przed infekcjami skutkuje lepszym zdrowiem.

 • PRAKTYKA UWAŻNEGO RUCHU, REFLEKSJE NA KONIEC ZAJĘĆ, WSPÓLNA HERBATA

Wspólny czas na refleksje buduje zdolności dzieci do współdziałania w grupie, dzielenia się uczuciami- a przez to uczy korzystania ze wsparcia społecznego i tworzenia wspierających relacji, co jest najlepszym ubezpieczeniem na życie. To dzięki dobrym relacjom czujemy się bezpiecznie, czerpiemy radość z życia i z odwagą podejmujemy się ambitnych planów.

 

Co powinno zabrać ze sobą Twoje dziecko:

 • wygodne ubranie dopasowane do warunków atmosferycznych, którego nie szkoda pobrudzić,
 • długie spodnie, oddychające skarpety, buty za kostkę (w razie deszczu- nieprzemakalne- najlepiej kalosze), długi rękaw i nakrycie głowy,
 • preparat odstraszający kleszcze według uznania (naturalne olejki lub dostępne w aptekach środki),
 • plecak z napojem i przekąską.
Opłatę należy przelać do 3 dni od wypełnienia formularza na konto Magda Kasprzyk MINDFULNESS DLA DZIECI 66 1140 2004 0000 3102 7790 0537
Koszt 4 noclegów w pokoju z 2-osobowym łóżkiem: 760 zł Koszt 4 noclegów w pokoju z 2-osobowym łóżkiem i dostawką: 920 zł (Zapisy na nocleg w Pensjonacie Enklawa wg kolejności zgłoszeń, kolejnym osobom zostaną polecone pobliskie miejsca - do jednego można dojść na piechotę, inne odległe o 10-15 minut autem) * W Pensjonacie jest w pełni wyposażona kuchnia, ale można też wykupić catering z domową kuchnią ŚNIADANIE + duży obiad (porcje są takie, że spokojnie wystarczy jeszcze na kolację) Koszt wyżywienia na 5 dni dla 1 osoby : 350 zł  

OPINIE O ZAJĘCIACH:

Chciałam, żeby moja przygoda z kursami/warsztatami zaczęła się od czegoś nie nazbyt trudnego i ten kurs jak najbardziej spełnił moje oczekiwania. Dzięki tym zajęciom mogłam się więcej dowiedzieć o sobie i ogólnie nauczyć się żyć w większej harmonii i zrozumieniu samej siebie. Sam czas spędzony na zajęciach był zwykle bardzo przyjemny, i odstresowujący. (Amelia, 17 lat)

 

Syn był nieustannie rozdrażniony, złość błyskawicznie przeradzała się w niekończącą się dziką furię lub histerię. Każde zadanie do wykonania urastało do rangi gigantycznego problemu. Miał problem z akceptacją tego, że ktoś może być w czymś od niego lepszy. Teraz syn rzadko wpada w złość, a jeśli już, szybko się uspokaja. Potrafi skoncentrować się na zadaniu, a nawet kilku pod rząd. Gdy w szkole zdarzy mu się gorsza ocena ze sprawdzianu, umie to zaakceptować, nie ocenia siebie pod kątem tej oceny, zamiast wściekłości pojawia się spokojna analiza własnych odpowiedzi, zauważanie, czy błąd wynikał z niewiedzy, czy z nieuwagi. Nauczył się odpuszczać. U Pani młodzi ludzie naprawdę odpoczywają, ucząc się przy okazji, jak radzić sobie ze sobą. Albo odwrotnie, uczą się, a odpoczywają mimochodem 😉 (Ewa, Mama 12-latka)

ZAINTERESOWANY?

Zostaw swój adres e-mal. Od czasu, do czasu prześlemy nań najważniejsze informacje o naszej ofercie i organizowanych wydarzeniach. Gwarantujemy, że nie będzie to zalew nic nie wnoszących mejli.

 

 

UDAŁO SIĘ!