fbpx

SAFE & SOUND PROTOCOL™

Z duma ogłaszam, że już oferuję Safe & Sound Protocol™, dla dorosłych i dzieci, którzy potrzebują wsparcia w samoregulacji.

Ludzie od wieków wykorzystują dźwięk, pieśni- by się uzdrawiać.

 

„W mitach pieśni leczą rany (…) Pieśni przynoszą ulgę w bólu, ich magiczny oddech leczy ciało. Pieśnią się wzywa i wskrzesza umarłych. (…) Trudno przewidzieć, co się dokładnie otworzy w człowieku dzięki bębnieniu i śpiewaniu, bo są to rzeczy przedziwne i niespodziewane. Można jednak być pewnym, że cokolwiek powstanie, będzie przykuwająco piękne.” Clarissa Pinkola Estes

 

W średniowiecznym Salento- pizzica tarantata- rytuał obejmujący grę na bębnie i taniec przy wsparciu całej społeczności- był do XX wieku uznaną metodą leczenia kobiecej depresji, traumy, samotności.             

 

Od tysięcy lat ludzie obserwowali, że doświadczenie muzyki połączone z ruchem, wyrażaniem tłumionych emocji i dzieleniem się doświadczeniem – uzdrawia, wyzwala i daje moc. Dzieje się to przy życzliwej obecności i wsparciu.

 

Nie dziwi więc, że w XXI wieku temat pojawia się w nowej odsłonie.

„Często zmieniamy położenie geogreficzne. A to, czego potrzebujemy, to zmiana stanu układu nerwowego”

Stephen Porges

Safe & Sound Protocol™ (SSP) to pięciogodzinna interwencja dźwiękowa, która została opracowana w wyniku ponad 40 lat recenzowanych badań, opartych na Teorii Poliwagalnej dr Stephena Porgesa. To nieinwazyjne, innowacyjne podejście pomaga ludziom poczuć spokój i równowagę. Dzieje się to poprzez słuchanie specjalnie przetworzonej muzyki ze wsparciem wykwalifikowanego specjalisty, co trenuje układ nerwowy, aby czuć się bezpiecznie i swobodnie.  Kiedy ludzie są w stanie regulować swój stan fizjologiczny, aby czuć się emocjonalnie zrównoważonym, stwarza to możliwość większego zaangażowania społecznego i skutecznej terapii.

 

 

Komu może pomóc SSP?

 

Badania kliniczne pokazują, że SSP jest skuteczne w przypadku następujących trudności i wyzwań:

– Trudności społeczne i emocjonalne

– Nadwrażliwość słuchowa

– Trudności w przetwarzaniu dźwięku

– Wyzwania związane z lękiem i traumą

– Kłopoty z koncentracją

– Stresory, które oddziałują na zaangażowanie społeczne 

  Jak mogę uzyskać dostęp do SSP?

   SSP jest pięciogodzinnym programem, który powinien być dostosowany do stanu autonomicznego danej osoby. Czasami jest to 5 kolejnych dni słuchania, czasami pół godziny dwa razy w tygodniu, a dla bardzo wrażliwych osób tylko parę minut słuchania dziennie z większymi odstępami między sesjami, dopóki zostanie ukończone 5 godzin protokołu.

  Nowi klienci mogą skorzystać z SSP w moim biurze przy ul. Braniborskiej 2-10. Sesje te odbywają się zazwyczaj przed południem- w godzinach 10:00-13:00 w poniedziałki, czwartki i piątki.

  Dla osób, które nie mają historii traumy, jest możliwośc odbycia SSP online. Integrated Learning Systems podczas pandemii wprowadziło wersję beta platformy cyfrowej, która pozwala terapeutom na podłączenie klientów do aplikacji SSP z naciskiem na ścisłą współpracę i koregulację z terapeutą w formie kontaktu online (np. Zoom).  Obecnie aplikacja jest dostępna tylko w wersji dla systemu Android, a wkrótce pojawi się również wersja dla iOS Apple.

  Należy pamiętać, że interwencja ta nie ma na celu zastąpienia innych form terapii – jest ona przeznaczona do stosowania w sposób wspomagający.

   

  Szczegóły programu

   

  Używana w SSP muzyka to: dla dzieci- piosenki Disneya, dla dorosłych- popularne piosenki. Większość muzyki jest filtrowana i opracowana w celu wytrenowania mięśni ucha środkowego do słyszenia częstotliwości ludzkiego głosu. Ze względu na filtrowanie, które występuje, czasami muzyka SSP może brzmieć bardzo cicho, ponieważ niższe częstotliwości zostały wyeliminowane.

   

   W trakcie słuchania dozwolone są ciche czynności, takie jak kolorowanie, zabawa klockami, rysowanie itp.

   

  Niektóre ze zmian wspomaganych przez SSP to zwiększone zaangażowanie społeczne, większa zdolność do nawiązywania kontaktu wzrokowego, mniej konfliktów, mniej poczucia przytłoczenia i większa swoboda. Może to pomóc zmniejszyć lęk i depresję, zwiększyć potencjał i odporność, a także pomóc w rozwiązaniu problemów związanych z nadwrażliwością słuchową.

   

  Ile to kosztuje?

   W formie stacjonarnej (ul. Branibriska 2-10) opłata za moje wsparcie i dostęp do nagrań podczas SSP to 200 zł/h (Jeśli będzie potrzebne więcej niż 6 spotkań- od 7. spotkania 150 zł/h). Zazwyczaj każda sesja trwa jedną godzinę (pierwsza sesja konsultacyjna może trwać 1,5 h), niezależnie od tego, czy słuchamy całości czy części SSP. Pozostały czas wykorzystujemy na przetwarzanie doświadczeń w formie rozmowy, uważnego ruchu i świadomej pracy z oddechem (breathwork).

   

  Magda Kasprzyk jest jedną z pierwszych trenerek SSP w Polsce. Jest certyfikowana w tym zakresie i dokłada wszelkich starań, aby dostarczać go klientom w najbardziej odpowiedzialny klinicznie sposób. Współpracuje z superwizorami Integrated Listening Systems, twórcami SSP, aby sprostać specyficznym potrzebom klientów. Jako psychoterapeutka szkoli się w Polskim Instytucie Psychoterapii Integratywnej MKN w Krakowie, a swoją pracę poddaje superwizji u certyfikowanego superwizora Polskiej Federacji Psychoterapii. 

  BADANIA NAUKOWE:

   

  1. SSP zwiększyło regulację wagalną serca i znormalizowało przetwarzanie słuchowe u dzieci z zaburzeniem ze spektrum autyzmu. 

   

  2. SSP poprawiło zachowania społeczne u dzieci z zaburzeniem ze spektrum autyzmu.

   

  Więcej informacji, badań i klinicznych zastosowań SSP można znaleźć na stronie Integrated Learning Systems.

   

  Czego mogę się spodziewać stosując SSP?

  SSP został opisany jako “portal do systemu zaangażowania społecznego” i może mieć duży wpływ na to, w jaki sposób Ty (lub Twoje dziecko) wchodzisz w interakcje z otaczającym Cię światem.

  Osoby, które mają bardzo wrażliwe systemy nerwowe, np. cierpiące wskutek traumy, lęku i nadwrażliwości, mogą mieć duże trudności z odnalezieniem się i koncentracją w kontaktach społecznych.  W tej zdolności do czucia się bezpiecznie z innymi ludźmi pośredniczy nerw błędny, który jest częścią autonomicznego układu nerwowego. Stephen Porges nazwał to Systemem Zaangażowania Społecznego (SES), który odnosi się do tej części układu nerwowego, która wyłapuje nieświadome sygnały o tym, czy dana osoba lub sytuacja jest bezpieczna, czy też nie.  System ten zawsze działa- dzięki temu utrzymuje nas przy życiu.  Z drugiej strony, może to być wyczerpujące dla tych, których układy nerwowe są bardzo wrażliwe i stale wyczuwają potencjalne zagrożenia, nawet gdy sytuacja jest obiektywnie bezpieczna.

  SSP uczy SES poczucia bezpieczeństwa i regulacji poprzez system słuchowy, który jest portalem dla reszty autonomicznego układu nerwowego i zdolności do czucia się ugruntowanym i obecnym, nawet pod wpływem stresu.  Kiedy klienci uczą się czuć bezpiecznie, są w stanie przetwarzać ludzką mowę i niuanse komunikacji emocjonalnej.  Poprawia to zdolność do zarządzania swoim samopoczuciem, regulowania emocji i skuteczniejszego angażowania się w komunikację interpersonalną.

  Zasadniczo, SSP otwiera system nerwowy na większe zaangażowanie społeczne. To, co następuje po SSP, może utrwalić i powiększyć efekty interwencji. Stosowanie SSP opiera się na bezpiecznej i dostrojonej relacji z drugą osobą, ale niektóre osoby mogą potrzebować lat psychoterapii, aby zintegrować w sobie zdolność do trwałej samoregulacji. SSP usprawnia terapię poprzez koncentrację na treningu stanu fizjologicznego, tworząc w ten sposób platformę nerwową, która poprawia regulację emocji i przyspiesza trwałe zmiany, których ludzie poszukują w terapii.

   

  To właśnie powtarzające się i spójne wspierające reakcje ludzi wokół Ciebie/ Twojego dziecka wzmocnią nowe poczucie bezpieczeństwa i nowe zachowania.

  Ważne jest również, aby zdać sobie sprawę z tego, że jeśli jesteś rodzicem z dużym lękiem, to wskazane jest, byś Ty sam skorzystał z SSP (wskazana też może być psychoterapia) i zaleca się, abyś ukończył program przed dzieckiem, aby uzyskać najbardziej optymalne rezultaty. Nie można tego za bardzo podkreślić – by czuć się bezpiecznie dziecko musi mieć przy sobie choć jedną osobę, która potrafi je ukoić, być obecna i dostrojona do niego. Każda osoba inaczej zareaguje na trening SSP, dlatego tak ważna jest współpraca z terapeutą. Osoby, które doświadczyły traumy czy mają nieprzeżytą żałobę, mogą mieć silne przeżycia emocjonalne w drodze do stanu odprężenia i będą potrzebowały wsparcia terapeuty, który pomoże im podjąć decyzję o przebiegu treningu oraz przetworzyć znaczenie tych pojawiających się emocjonalnych doświadczeń. Jeśli dziecko ma za sobą trudne doświadczenia, w wyniku SSP dziecko może przechodzić przez cykle walki i ucieczki (lęk, trudności ze snem, męczące wspomnienia/obrazy, drażliwość, niepokój ruchowy) do ok. 7 tygodni po interwencji- będzie potrzebowało dużo miłości i wsparcia nie tylko na sesjach z terapeutą, a przede wszystkim od swoich najbliższych.

  “Wiele dzieci jest traktowanych jak złe dzieci, ale są to dobre dzieci, które desperacko próbują przetrwać w tym świecie stosując różne rodzaje obron.”

  Stephen Porges

  Więcej o teorii poliwagalnej

  Dr Stephen Porges, twórca Teorii Poliwagalnej i współtwórca  Safe & Sound Protocol™, zidentyfikował biologiczny porządek reakcji człowieka, który jest aktywny we wszystkich ludzkich doświadczeniach.

  „Przychodzimy na świat wyposażeni w układ nerwowy służący do nawiązywania połączenia. Wraz z pierwszym tchnieniem, rozpoczynamy poszukiwanie poczucia bezpieczeństwa w naszym ciele, w naszym środowisku i w naszych relacjach z innymi. Autonomiczny układ nerwowy jest naszym osobistym systemem nadzoru, zawsze na straży, zadając pytanie “Czy to jest bezpieczne?”. Jego celem jest ochrona nas poprzez wyczuwanie bezpieczeństwa i zagrożenia, wsłuchiwanie się z chwili na chwilę w to, co dzieje się w naszym ciele i wokół niego oraz w relacje, jakie mamy z innymi. Składa się z dwóch głównych gałęzi: współczulnej i przywspółczulnej. Reaguje na sygnały i doznania poprzez trzy ścieżki- gałąź współczulną i przywspółczulną: nerw błędny brzuszny i grzbietowy

  Dobrego samopoczucia doświadczamy, gdy trzy części naszego autonomicznego układu nerwowego działają razem. Aby zrozumieć tę integrację wyobraźmy sobie dom.

  Nerw błędny grzbietowy obsługuje “podstawowe media” w domu. Ten system działa stale w tle, utrzymując nasze podstawowe układy ciała w ruchu i w porządku. Gdy w systemie pojawia się problem, zwracamy na niego uwagę. Kiedy wszystko działa bez zakłóceń, funkcje organizmu działają automatycznie. Bez wpływu układu błędnego brzusznego, podstawowe media obsługują pusty dom, dom bez życia. Albo, jeśli nawet ktoś tam jest, nie czuje się komfortowo. Wszystko jest ustawione na minimum – na tyle, aby utrzymać cyrkulację powietrza i zapobiec zamarzaniu rur. Można tu przetrwać, ale nie da się żyć.

  Gałąź współczulna stanowi system alarmowy zapewniający szereg reakcji i uzbrojony do reagowania na wszelkie sytuacje kryzysowe. Ten system alarmowy jest zaprojektowane tak, aby wywołać natychmiastową reakcję, a następnie wrócić do stanu gotowości. Bez wpływu układu błędnego brzusznego, system alarmowy otrzymuje stały strumień powiadomień alarmowych i ciągle włącza się alarm.

  Układ błędny brzuszny pozwala nam rozgościć się i delektować się domem, który zamieszkujemy. Możemy cieszyć się nim jako miejscem do odpoczynku i odnowy wewnętrznej oraz jako miejscem do spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Czujemy działanie “podstawowych mediów” w tle. Rytmy naszego serca i oddechu są regulowane. Ufamy, że “system alarmowy” jest w stanie gotowości. Integracja systemów pozwala nam być współczującymi wobec innych, ciekawymi świata, w którym żyjemy, połączonymi emocjonalnie i fizycznie z osobami wokół nas.” (Źródło: rhythmofregulation.com)

  „Dbamy o naszą wewnętrzną tożsamość jako„ ja ”, jednocześnie przyjmując rzeczywistość naszej wzajemnie połączonej tożsamości jako„ my ”. Prostym sposobem na zapamiętanie tej ważnej zintegrowanej tożsamości jest myślenie o sobie jako o „MWe” (ang. ME+WE – ja+my), zasadniczo powiązanej istocie, którą możemy z dumą nazywać człowiekiem ”.

  Dan Siegel

  OD KOGO SIĘ UCZĘ:

   

  Integrated Listening Systems: Stephen Porges, Deb Dana