fbpx

Psychoterapia, uważność, SSP, breathwork, qigong- po co to wszystko?

utworzone przez | sty 10, 2021

Fotografia: Tomasz Nadrowski 

UMYSŁ to nie tylko mózg 

 

W szalonym świecie skupionym na zysku i efektywności tak się skupiamy na mózgu- który jest tylko elementem układu nerwowego, że tracimy umysł. Cierpimy, odczuwamy niepokój, jesteśmy w wiecznym napięciu i pośpiechu.  W naszej  wspólnej pracy pomagam małym i dużym ludziom zrozumieć umysł i korzystać z niego na co dzień, byśmy mogli doświadczać poczucia bezpieczeństwa, przynależności i tworzyć bardziej życzliwy świat. 

Umysł obejmuje całe ciało a także innych ludzi.

(Daniel Siegel- doktor na Uniwersytecie Harvarda i profesor psychiatrii we współpracy z 40 naukowcami). 

Z jakich metod korzystam

PSYCHOTERAPIA

odkrywaj umysł w relacji

UWAŻNOŚĆ

obserwuj umysł i ucz się go używać

Safe & Sound Protocol™

reguluj układ nerwowy i odzyskaj spokój

QIGONG/BREATHWORK

naucz się uzdrawiać ruchem i oddechem

Jak pracuję?

 

Tylko w pełnej zaufania relacji możemy naprawdę spotkać się ze sobą i spotkać się nawzajem.  

Dlatego na pierwszym miejscu stawiam budowanie takiej relacji, a nie techniki czy metody.

Wierzę, że uzdrowienie przychodzi wtedy, gdy jesteś w stanie odpuścić, zaufać, spojrzeć w oczy i poczuć, że jesteśmy połączeni. Że nie musisz iść sam.  

 

Zdolność, by czuć się bezpiecznie z innymi ludźmi jest prawdopodobnie najważniejszym aspektem zdrowia psychicznego; bezpieczne relacje mają fundamentalne znaczenie dla pełnego sensu i satysfakcjonującego życia.

 

Bessel van der Kolk

Od 2010 roku pracuję z dziećmi

od 2016 z dziećmi i ich rodzicami oraz nauczycielami

„Zdarzyło mi się niegdyś  ujrzeć w lesie rano
Dwie drogi; pojechałem tą mniej uczęszczaną-
Reszta wzięła się z tego, że to ją wybrałem.” 

Robert Frost

Przez ten czas- dzięki własnej praktyce uważności oraz towarzyszeniu młodszym i starszym uczestnikom zajęć (jak to mówią- ucz kogoś to uczyć się podwójnie) doświadczyłam, że uważność to powrót do domu. Oddech zabiera cię w podróż w czasie. Odkrywasz części siebie, które są za mało kochane lub odrzucane. Integrujesz je. Pozwalasz sercu pęknąć, aby było otwarte. Uzdrawiasz się.

„Zadziwiającym paradoksem jest to, że kiedy akceptuję siebie takiego, jakim jestem, zmieniam się”

Carl Rogers

Czasem po 15 minutach 4-letnia dziewczynka mówi spokojnym głosem „Wróciłam do domu. Jest ciepło, spokojnie i przyjemnie”, czasem po 3 godzinach słyszę od rodzica „Tego właśnie szukałem. Już dawno nie czułem takiego spokoju. Będę to robić częściej”, a czasem po 8 tygodniach dzieci mówią: „Potrafię się uspokoić. Nawet gdy dopada mnie złość”.

„Poczułem potrzebę wielkiej pielgrzymki, więc usiadłem i siedzę od trzech dni”

Hafiz

Czasem jednak praktyka uważności prowadzi do odkrycia, że spokojny dom jest bardzo daleko- np. z powodu przeżytej traumy. Mindfulness to nie panaceum. To wartościowy zasób ku integracji traumy ale w innych metodologiach- np. psychoterapii, pracy z ciałem.

“Dopóki ukrywasz przed sobą tajemnice i tłumisz informacje, toczysz ze sobą wojnę… Krytyczną kwestią jest pozwolenie sobie na poznanie tego, co wiesz. To wymaga ogromnej odwagi”

Bessel van der Kolk

Gdy w praktyce uważności zostaje przywołana trauma, wychodzą na wierzch części nas, które były przytłoczone, samotne, zranione- wychodzą, rozglądają się i pytają- czy jestem bezpieczny? Czy ktoś wyjdzie mi na spotkanie?

 

Wymaga dużo odwagi, czasu, determinacji oraz czułości, by przejść niezliczone ciemne lasy, strome górskie podejścia i podmokłe bagna- aby wrócić do domu- spokojnego, głębokiego oddechu i poczucia bezpieczeństwa. Często niezbędna jest druga para oczu, która naprawdę widzi, nie ucieka i pomaga utrzymać równowagę, gdy teren staje się niepewny.

 

W tym czasie uczysz się kochać te części, które dotąd odrzucałeś, żeby móc być szczerze TUTAJ. Jeśli tego nie zrobisz, jeśli się siebie wstydzisz- nie ma Cię tu- jest zbroja i maski.

UMYSŁ- UCIELEŚNIONY I RELACYJNY PRZEPŁYW ENERGII I INFORMACJI W CAŁYM CIELE I MIĘDZY NAMI

(definicja sformułowana w latach 90’ przez Daniela Siegela – doktora na Uniwersytecie Harvarda i profesora psychiatrii we współpracy z 40 naukowcami reprezentujących m.in. takie dziedziny jak fizyka, filozofia, informatyka, biologia, psychiatria, psychologia, lingwistyka czy antropologia)

Jego celem jest integracja. Możemy siebie wzajemnie wspierać, by uwalniać tę wrodzoną właściwość do integracji.

Zapraszam na sesje psychoterapii, podczas których pomogę Ci zrozumieć umysł, odzyskać spokój i pełne miłości relacje. (KLIK)

 

ZAINTERESOWANY?

Zostaw swój adres e-mal. Od czasu, do czasu prześlemy nań najważniejsze informacje o naszej ofercie i organizowanych wydarzeniach. Gwarantujemy, że nie będzie to zalew nic nie wnoszących mejli.

 

 

UDAŁO SIĘ!