fbpx

QIGONG

Uważność może prowadzić do głębokiego uzdrowienia, ale trzeba być świadomym mechanizmów traumy i jak na nas wpływają poszczególne praktyki uważności.  Proszenie kogoś, kto zmaga się z traumą, aby objął świadomością doznania z ciała to nie drobnostka. Zaprasza to do bezpośredniego kontaktu z potencjalnie wstrząsającymi uczuciami, które przypominają o traumatycznych wydarzeniach. Ale chcemy również wspierać tych, którzy przeżyli traumę, w kultywowaniu ich zdolności do obserwacji i znoszenia tych uczuć. Chcemy, żeby byli wyposażeni w narzędzia, które pomogą im przebywać bezpiecznie w swoim ciele w praktyce uważności. Włączenie ruchu fizycznego do praktyki jest jednym ze sposobów, aby to osiągnąć. Dla niektórych osób, które przeżyły traumę, znacznie łatwiej będzie pozostać obecnym z doznaniami podczas ruchu. (Więcej: davidtreleaven.com )

“Osoby, które przeżyły traumę, często potrzebują więcej niż uważności, aby się uzdrowić. Potrzebujemy też narzędzi, które pomogą nam stworzyć w ciele poczucie bezpieczeństwa, przynależności i odporności.”

Stephen Porges

OD KOGO SIĘ UCZĘ?

Moim nauczycielem qigongu jest Anthony Korahais – który od lat pomaga osobom zmagającym się z depresją, chronicznym bólem kręgosłupa lędźwiowego, lękiem. Praktykuję codziennie, systematycznie rozwijam praktykę i uczestniczę w spotkaniach na żywo z moją grupą oraz nauczycielem.  

"Jedyną złą emocją jest zablokowana emocja."

Anthony Korahais

BREATHWORK

“Praca z oddechem zmniejsza lęk i objawy depresji. Wzmacnia układ immunologiczny

(zwiększa ilość komórek NK- natural killer- które zabijają komórki rakowe).” 

Alicja Heyda

O świadomym oddechu pięknie mówi dr Ela Manga: 

“Dzielę się prostotą i nauką świadomego oddechu, by został zintegrowany i stał się priorytetem w systemie edukacji i służby zdrowia, by zmienić paradygmat medycyny na uzdrawianie. (…) Świat jest w głębokim chaosie. Wszyscy szukamy połączenia- naszego naturalnego stanu. Gdy doświadczamy tego stanu tak szybko i prosto – pojawia się uczucie połączenia ze sobą, z innymi i z naturą.”

W praktyce uważności obserwujemy oddech bez zmieniania go. To już jest duża praktyka. Uczymy się zauważać i nie reagować. Zauważać, że gdy odpuszczamy, zmiana sama się dzieje.

Czasem jednak to za mało. Obecnie żyjemy w napięciu i niepokoju. Siedzący styl życia, wzorce kulturowe i czynniki emocjonalne, a także stan zdrowia i przeżyte traumy sprawiają, że oddychamy szybko i płytko.  Gdy organizm jest niedotleniony, a w ciele jest dużo zamrożonych emocji- warto spróbować świadomej pracy z oddechem (Breathwork). Głęboki oddech pomaga regulować działanie układu nerwowego i zyskać dostęp do wewnętrznej harmonii i spokoju, sięgać do swojego potencjału i rozkwitać.

ZAINTERESOWANY?

Zostaw swój adres e-mal. Od czasu, do czasu prześlemy nań najważniejsze informacje o naszej ofercie i organizowanych wydarzeniach. Gwarantujemy, że nie będzie to zalew nic nie wnoszących mejli.

 

 

UDAŁO SIĘ!